Taipei 101

Taipei 101

pondělí 21. listopadu 2016

Hongkong

Hong Kong je město v Jihočínském moři a rozkládá se na několika ostrovech a poloostrově. Letiště je dosti daleko od hlavní části Hong Kong Island (Victoria), ale díky skvělé dopravě se tam dá dostat za hodinu v podstatě odkudkoli. Kromě letištních autobusů zajišťuje dopravu taky vlakový expres z Hong Kong Station, k jehož lístku je zdarma minibus do dalších částí města.

My jsme jeli letištním autobusem, protože jsme první dvě noci chtěli strávit v hotelu na pláži a zamířili tedy na Gold Coast v "Nových teritoriích". Obavy z nedostupnosti civilizace byly naprosto zbytečné - pár minut od hotelu bylo malé náměstí v italském stylu s restauracemi, bary, supermarketem, 7/11 i McDonald´s. Gold Coast Hotel je krásná prázdninová destinace, taky protože z hotelu vede branka rovnou na pláž a podél pláže chodník až do přístavu. 





I když jsme neměli potřebu nikam vyjíždět, udělali jsme si podvečerní výlet do Tuen Mun - do parku a na večeři. 

Hong Kong patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa a celé město funguje jako vícepatrové: v podzemí je metro a podzemní chodby pro davy lidí, na ulici jezdí auta a další doprava, další lidé se pohybují po "footbridge path", což jsou nadchody, které propojují jednotlivé budovy. Problémem bylo, že Google navigace nadzemní cesty nezná, a tak jsme se jako jedni z mála snažili pohybovat po ulici….tedy ovšem kromě nákupní zóny kolem Paterson Street. I na dětském hřišti bylo docela plno.


Na ostrově Hong Kong jsme dvě noci bydleli v úplném centru kolem metra Wan Chai - na každém rohu byly bary či kluby a nebýt našeho mimi, tak bychom hotel v noci ani nepotřebovali :O Uniknout z ruchu města se dalo do Hong Kong parku a botanické zahrady, akorát obě zelené zóny jsou až v kopci, takže ve spojení s naším blouděním po ulici jsem na nás byla večer únava znát.



V neděli jsme cestou na Central Plaza náhodou narazili na Sky Chapel, tedy kostel v oblacích, kde probíhala v 75.patře bohoslužba a kam jsme se na chvilku podívali - zpívalo se, tancovalo se a my obdivovali úžasné výhledy i velmi specifický styl mše.


Poté jsme zamířili na Victoria Peak, vrchol hlavního ostrova, kam jede podobně jako na Petřín lanovka, jen tam směřuje více lidí a lanovka jede strměji (v úhlu až 45 st.). Ale vyhlídka zejména ze Sky Terrace stála za to!





V Hong Kongu se míchají komunity z jihovýchodní Asie a přináší sem i svou kulturu a zvyky, takže je úplně normální se scházet podél metra či v parku, roztáhnout si svoji krabici nebo jinou podložku a obědvat nebo odpočívat jen tak se známými.


Poslední večer jsme chtěli ještě stihnout Light Show, kterou jsme sledovali z pirátské lodi a byl to vrcholný zážitek celého našeho pobytu.



Bohužel jsme nestihli výlet na Lantau Island se sochou Buddhy (ten je ale menší než ten taiwanský) a taky na ekologický ostrov Lama, takže tyto dvě místa stejně jako DisneyLand si necháváme na příště...



středa 14. září 2016

Soul, Korea

Soul, metropoli Jižní Koreji, jsme si vybrali pro první výlet do ciziny s naším devítiměsíčním synem Teodorem. 



Vyráželi jsme dosti narychlo pár dní po příletu z Prahy a dosti nepřipraveni – bez znalosti města, bez zarezervovaných hotelů, bez kočárku a navíc nevyspaní ("jetlag" se projevoval tak, že Tedík tvrdě usínal až po druhé ranní). Kufr jsem balila asi do třetí nad ránem a zachránilo nás jen to, že Ondra popletl čas odletu letadla, a tak jsme na letiště dorazili o hodinu dřív a ještě rezervovali hotel, hledali, kam se ve městě vydáme a domlouvali, koho potkáme. I tak se celá cesta protáhla a my dorazili na hotel poblíž Insa-Dong až k večeru a zvládli už jenom restauraci a skvělé pálivé kuře a točené pivo!


Úkolem prvního rána bylo dojít koupit plenky a prozkoumat, jaké jídlo pro miminka tu prodávají. Cesta do nejbližšího "department store" nám nastínila, jaký Seoul je: stovky výškových budov, dlouhé široké cesty plné troubících aut a všude neskutečné zácpy a davy lidí několikráte se násobící během polední pauzy. Soulané se hemžili všude, ale podařilo se nám najít místo na dopolední kafíčko a jen tak pozorovat ruch kolem...






Po poledni nás čekala korejská Renča, která nás vzala do tradičních uliček Bukchonu a na nejslavnější chrámový komplex Gyeongbokgung, postavený už ve 14. století.






Zvyklí na tchajwanské noční trhy jsme se na večeři vydali na Namdaenum Market. Trošku jsme se divili, proč je v sedm hodin večer polovina krámků ještě zavřená a mysleli jsme, že jsme dorazili příliš brzy, ale opak byl pravdou! Už zavírali. Naštěstí jsme tam objevili jednu uličku s několika typicky korejskými restauracemi a jako poslední hosté zasedli k večeři. Zachutnaly nám tady knedlíky a slaná makrela, naopak nám trochu přestalo chutnat, když si jedna z číšnic dala při chvilce nohy nahoru a začala si stříhat nehty přímo na place!




Další ráno jsme se vydali do čtvrti Myeongdong, která láká velkými nákupními centry a tradičními uličkami s obchůdky. My navštívili katedrálu arcidiecéze Soulu z 18. století a díky bouřce i vystoupení operní pěvkyně v centru poblíž.





Na večer jsme ještě zvládli Lotte World Mall Tower, dneska čtvrtou největší budovu na světě. Za budovou navíc probíhal Full Moon Festival.





A kdo že to byl na hřišti v Olympijském parku?




Následujícím bodem programu byla návštěva rodiny manželova kolegy Milana, který začal pracovat na univerzitě v Mohyeonu (HUFS). Byli jsme rádi, že jsme mohli vypadnout z města někam mezi kopce a lesy a poznat Koreu ještě z jiné stránky, než jenom z té typicky turistické. Oslovila mne zde korejská restaurace, kde se sedělo na zemi a při objednávání večeře se ukázalo praktičtější mluvit čínsky než anglicky!





 Společně jsme ještě strávili neděli v Soulu a zažili, jak místní tráví neděle – ať už se procházejí, nakupují či se občerstvují v univerzitní čtvrti Seoyodong, nebo piknikují a muckají se v parku kolem řeky ve čtvrti Yeyoudo.




Závěrem snad jen, že i přes všechny obavy z cestování s batoletem a nedostatek času na plánování to stálo za to a tuhle dovolenou jsme si neskutečně užili. Tedík navíc našel hned několik korejských kamarádů a kamarádek.