Doufám, že díky našeho cestovatelskému blogu se i vám tato země zalíbí....
Taiwan je totiž nádherný ostrov s divokou tropickou přírodou bohatou na hluboké soutěsky (ostrov patří mezi nejvyšší ostrovy světa), termální prameny (nejchladnější mají jenom 40°C), pobřeží s divokým příbojem a také na buddhistické či taoistické chrámy a svatyně. Na druhou stranu je to supermoderní země lehké elektroniky (např. firma ASUS, MSI, HTC jsou taiwanské).
Poloha Taiwanu
Taiwan nebo také Čínská republika je ostrovní stát v Jihovýchodní Asii ležící zhruba 150 km od čínského pobřeží, na obratníku raka. Sever ostrova je tedy subtropický a jih zase tropický. Léta začínají v květnu a končí v září a jsou horká a vlhká. Od června do srpna nejvyšší teploty šplhají od 27°C do 35°C. Ideálním období pro návštěvy je podzim, který je poměrně suchý. Zimy jsou chladné a vlhké (nejnižší teplota v zimě 2014 byla v Taipei 8°C) - v bytech ani na kolejích není topení, a tak největším problémem je teplota doma, která klesá až k 16°C. Na druhou stranu i v zimě, když vysvitne sluníčko, teploty šplhají až k 18°C.
Obyvatelstvo
Obyvatelé Taiwanu jsou sice Číňané, ale čím dál více oni sami sebe označují za Taiwance a jakýkoliv náznak, že oni jsou Číňané je nezřídka urazí. Taiwanci jsou přítelští, ochotní a pohostinní lidé. Mají ale podnikavý přístup k životu -jejich obecně přijatelným krédem je: tvrdě pracuj a usilovně šetři. Práce je pro ně na první místě a stává se, že díky tomu často nesetkávají s opačným pohlavím a ve 30 či 35 letech nemají žádného partnera. To je způsobeno i tím, že veškeré střední školy jsou dívčí nebo chlapecké a i vysokoškolské koleje se takto dělí. Na jihu Taiwan je dodnes nepředstavitelné, že by muž byť jen vkročil na dívčí kolej; v Taipei jsou návštěvy povolené do páté hodiny odpolední s tím, že se muž musí zapsat na recepci, kde obdrží reflexní vestu, aby všichni ostatní viděli "vetřelce"!
Celoživotním cílem jsou tři velké přínosy: dům, auto a syn. Díky těmto přínosům Taiwanci získají vytouženou "tvář" a tím i postavení ve společnosti. Když si muži vybírají partnerku, nebo žen partnera, právě postavení v zaměstnání, vlastnictví bytu či auta hraje daleko větší roli než vzhled partnera. I seznámení s opačným pohlavím bývá velkým problémem. I proto jsou každý týden v klubech Ladies Night - kdámy mají zdarma vstup i alkoholické nápoje, muži sice vše platí, ale zárukou je velká pravděpodobnost seznámení se s nějakou dívkou. Studovat a přitom bydlet s partnerem je v dnešní době i na Taiwanu běžnou praxí, ale na veřejnosti se o tom nemluví a sousedé tyto páry odsuzují (ne navenek). Společnost dodnes není připravena toto plně akceptovat.
Ekonomika
Taiwan se řadí mezi největší světové vývozce průmyslových výrobků. Rozvoje a celosvětového významu získal především díky levné kvalifikované pracovní síle a zaměřené na surovinově nenáročné odvětví. Od 90. let se Taiwan snaží nalákat zahraniční investory prostřednictvím vybudování několika obrovských technologických parků, které vypadají jako malé vesnice. Taiwan je podle mezinárodních studií poměrně kompetitivní ekonomikou ve svém regionu. Z pohledu přijatelnosti pro zahraniční investory zařadil The World Bank´s Doing Business 2015 Report Taiwan na 19.místo (ze 189 zemí světa) - zastává tedy za Singapurem (1. místo), Hongkongem (3. místo), Jižní Koreo (5. místem) a Malajsií (18. místo). Pozitivním krokem bylo podepsání zóny volného obchodu se Singapurem a Novým Zélandem v roce 2013, čímž se Taiwan částečně zapojil do mezinárodní spolupráce. Bohužel podobnou zónu volného obchodu nemá podepsanou se žádným mezinárodním uskupením nebo další zemí v regionu a posunuje se tak pomalu mimo mezinárodní dění.Klíčovými ekonomickými partnery této země jsou pedevším Čína, Hongkong, ASEAN 6, Japonsko, USA a EU..
Žádné komentáře:
Okomentovat