Taipei 101

Taipei 101

Taipei

NOVÝ DOMOV – TAIPEI 2014

Někdy před rokem by mě ani ve snu nenapadlo, že náš první novomanželský rok budeme s Alčou trávit v Asii. Zatímco např. o Thajsku nebo Japonsku mezi Čechy panuje určité povědomí, Taiwan je dosti exotickou a neznámou zemí. Vždy začátkem roku vypisuje Dům zahraničních spolupráce nabídku lektorátů českého jazyka a literatury v zahraničí. Naprostá většina z nich je umístěna v Evropě, lektorát v Taipei při National Chengchi University se nově otevíral teprve od akademického roku 2014/15. A tak jsem se ocitl v Taipei vlastně díky zajímavé pracovní nabídce - učím Taiwance česky na katedře slavistiky NCCU. Čeština je tu pouze volitelný předmět, všichni studenti mají jako hlavní specializaci ruštinu. Nicméně o naši mateřštinu je zájem, u mě a mojí kolegyně studuje češtinu nyní více než 50 studentů.
NCCU - hlavní brána
Lekce čínštiny
Na Taiwan jsem přiletěl začátkem září a první dny byly pro Středoevropana zdejšímu klimatu nepřivyklého poměrně náročné: „jetlag“, na přímém slunci téměř nesnesitelné vedro, vysoká vlhkost a potřeba sprchy několikrát denně, lehčí tajfun; naprosto jiné vůně a chutě jídel, které v těžko srozumitelné řeči a písmu nabízejí zdejší pouliční stánky; téměř nevybavený byt kdesi na okraji města; letmá známost dvou lidí z katedry… jinak nikde nikdo a nic familiárního s výjimkou McDonald’s, Starbucks a dalších několika známek amerikanizace. Nicméně v modu „turista“, který to chce nejen přežít, ale také si tady užít, jsem o odpoledních a víkendech začal podnikat výlety po Taipei a okolí… a stálo to za to!
Daniel Pearl Day of Music (Hakka Culture Park

Shrimp
Stánek se smradlavým tofu (Chou Tofu)

Night Market - chobotnice, krabi aj.
Taipei City (též Tchaj-pejje hlavní město Čínské republiky – Taiwanu (též Tchaj-wanu). Ve městě samotném žije více než 2,5 milionu lidí, nicméně v „oblasti metropole“ (Taipei, New Taipei, Keelung aj.) je to téměř 7 milionů. Taipei je skutečně globální a velmi prosperující město (druhý nejvyšší HDP per capita v Asii hned po Tokyu). Město je nejlepším výchozím bodem pro cesty nejen po ostrově (letiště, dálnice, HSR Train aj.), ale i do mnoha dalších destinací v Asii a v Pacifiku (několik kamarádů navštívilo Taipei na bezplatné exkurzi díky přestupu na let do Austrálie / na Zéland). 

HSRT (nádraží Taoyuan)
Také doprava po městě je s Easy Card (nabíjecí karta) velmi snadná a lze využít pěti linek metra, nespočtu růžových autobusů, ale taky třeba lanovky (Gondola). Ve srovnání s Prahou je doprava dražší – platí se každá cesta zvlášť. Mezinárodní letiště Taoyuan je z centra hůře dostupné podobně, jako pražská Ruzyně (přímé jsou jen autobusy). Obyvatelstvo je na celém Taiwanu většinou „hanského“ (čínského) původu s tím, že hlavně v horách žijí původní obyvatelé ostrova, kteří mají blíže k etnikům Pacifiku (např. Hakka). Taipei je turisticky atraktivní město, nejvyšší návštěvnost mají památky v centru a další místa zejména v době různých slavností a exhibicí.

Linka metra (hnědá)
Maokong Gondola
V centru jsou dvě oblasti, kde zaručeně narazíte na davy organizovaných čínských turistů – na západě je to Chiang Kai-Shek Memorial Hall, National Theater a National Concert Hall s velikým prostranstvím mezi nimi a parkem kolem. Stavba památníku je monumentální, obří socha vůdce shlíží na náměstí a nahoru k ní vede 88 schodů symbolizujících roky, kterých se Chiang dožil. V přízemí jsou pak vystavené třeba dva Cadillacy, které bývalý prezident a diktátor dostal darem od Američanů. Toto místo určitě stojí za podívanou, ale nečekejte architektonický skvost, ani uměřenou výstavu, zhodnocující dlouhé a kontroverzní období vlády generála Čankajška.


Na východě města je jasný „hotspot“ Taipei 101, v současnosti čtvrtá nejvyšší budova světa (509 m). Pokud si vystojíte frontu a obětujete 500 NT$ za vstup, čeká vás jízda nejrychlejším výtahem a možnost vystoupat až na vyhlídkovou plošinu v 91. patře. Výhled je úžasný, podařilo se nám pozorovat město jak za světla, tak za tmy a obojí má své kouzlo. 101 je zajímavá budova z mnoha dalších hledisek – nejen designové provedení a symbolika, ale i inženýrská důmyslnost takto vysoké stavby, která musí odolat tajfunům i zemětřesením.


Nejrychlejší výtah světa
Vyvažovací těleso
Poblíž 101 je druhý památník – Sun-Yat-Sen Memorial, odkud je asi nejlepší výhled z města na 101. Druhým směrem se dá zase vystoupat na Elephant Mountain, kde můžete zkombinovat pěkný výšlap se zaslouženými vyhlídkami.





Další populární místa jsou např. Shilin Night Market, přímořské Tamsui, lázeňská střediska Beitou a Wulai aj. Za pozornost také stojí zrenovované domy, ulice a továrny z koloniální éry, které dnes poskytly útočiště různým umělcům, galeriím, exhibicím, krámkům (např. Songshan Culture and Creative Park, Huanshan Culture Park).
Huanshan Culture Park
Nedaleko od univerzity (NCCU) je v pralese zasazená, zajímavá a levná Taipei ZOO. Lanovkou se odtud dá dostat na Maokong, kopcovitou oblast nad městem plnou restaurací, čajoven, čajových plantáží, chrámů a úchvatných pohledů na město. Maokong je oblíbenou víkendovou destinací, takže v neděli odpoledne budete mít problém vůbec se dostat do lanovky. 


 
 
Restaurace na Maokongu
Pro změnu na kole můžete zase projet podél řek po cyklostezkách většinu města od Xindianu na jihu až k Tamsui na severu. Před univerzitou nebo kdekoli jinde si můžete vypůjčit kolo – YouBike. Celý systém funguje na Easy Card, jen je navíc třeba se na internetu / u kiosku zaregistrovat do systému přes taiwanské telefonní číslo. První půlhodina je zdarma, potom se z karty strhává 10 NT$ / 30 minut.   
YouBikes
Taipei má mnoho tváří a podle toho, kde se zrovna nacházíte, co očekáváte, co jste na Taiwanu připraveni vyzkoušet, vám umí nabídnout originální zážitky. Nesmí vás odradit hustá doprava a všudypřítomné skútry, závan „smradlavého tofu“, přeplněné nákupní ulice s lidmi pohybujícími se pomalu a tak nějak nekoordinovaně. Pokud si na ten mumraj alespoň trochu zvyknete, bude Taipei poměrně zábavná a zároveň bezpečná metropole, která si vás dříve či později získá.