Taipei 101

Taipei 101

pátek 2. ledna 2015

Shifen - Pingxi - Jingtong



Autobusem číslo 795 od našeho domu až do horských vesniček, které mají své tajuplné kouzlo, tak tam jsme se vydali na první výlet v roce 2015. Bohužel podobný nápad mělo několik desítek dalších Taiwanců, takže ještě před hlavním nástupním místem byl autobus tak narvaný, že lidé zůstali čekat na zastávce poslušně v řadě na další autobus, který ovšem jezdí co 50 minut. My jsme naštěstí stáli o dvě zastávky dřív a do autobusu se vešli.


 
Po hodinové cestě jsme dojeli do vesničky s názvem Shifen, která je známá díky svým vodopádům. Vodopád Shifen je 40 metrů široký a 20 metrů vysoký; je nejširším vodopádem na celém Taiwanu.


Nedaleko Shifen station se nachází Jingan Suspension Bridge, který původně spojoval vesnice Shifen a Nanshan; byl používán pro přepravu uhlí. Později byl zrekonstruován a dnes slouží jen k turistickým účelům - na druhém konci nepokračuje nikam dál a člověk se musí vrátit stejnou cestou zpět. 


Uprostřed Shifenu je stará zrekonstruovaná ulice, jejímž středem projíždí nostalgická železnice vedoucí do Pingxi a Jingtongu.  Pokud zrovna nejede vlak, lidé na kolejích posedávají, nebo z nich vypouštějí lampióny, které jsou pro celou tuto oblast typické. Lampióny se dají na celém Taiwanu vypouštět celoročně pouze v těchto vesničkách. Zakoupení jednobarevného lampiónu vyjde na 150 NTD, vícebarevného potom na 200NTD. Každá barva něco znamená  - svatba, štěstí, zdraví, atd., takže čtyřbarevné lanpióny jsou těmi nejoblíbenějšími. Zároveň je nutností lampión popsat inkoustem s dalšími tužbami. 


Dále jsme nasedli na vlak a pokračovali do Pingxi, kterému vládla podobná lampiónová atmosféra. Prošli se starou ulicí až na vyhlídku a pokračovali zase dál.



Jingtong je konečnou stanicí této nostalgické železnice a je jednou z nejzachovalejších tradičních železničních stanic na celém Taiwanu. Poblíž se nachází pozůstatky původního železničního ředitelství, ruiny starých opuštěných továren a dolů na uhlí aj. V Jingtongu jsme konečně vyzkoušeli místní kuchyň a obdivovali psaníčka z bambusu navěšená na kmeny stromů, na která lidé píšou svá přání.

V době oslav čínského nového roku se sem sjíždějí ohromné davy lidí, aby hromadně za tmy vypouštěli stovky lampionů štěstí. 

Jedinou slabou stránkou tohoto výletu byla cesta zpět - do prvního autobusu jsme se nevešli, druhý autobus zastávkou jen projel a řidič zamával, ale po chvíli stopování jsme narazili na mladý pár, který nás vzal až domů. Další pěkný výlet.




Žádné komentáře:

Okomentovat