Taipei 101

Taipei 101

neděle 1. února 2015

Sydney

Město Sydney se svými 4,4 mil. obyvatel leží kolem jednoho z nejkrásnějších přístavů na světě. Ten odděluje severní část Sydney (North Sydney) od historických přístavních uliček a dalších částí města. Dopravní spojení mezi oběma částmi města umožňuje Harbour Bridge a trajektová doprava. Sydney je nejstarším, největším a rovněž nejrůznorodějším městem v celé zemi - od nejznámějšího přístavu se Sydney Opera House a Harbour Bridge až po úžasné pláže v Bondi a Manly.


My jsme do Sydney dorazili v pátek odpoledne po osmi hodinovém letu ze Singapuru. Na letišti nás očekával Couchsurfař Rob, u kterého jsme tři noci bydleli. Tentokrát jsme měli štěstí. Rob bydlí v 17. patře věžáku připomínajícího spíše luxusnější hotel s výhledem na Sydney a vnitřním i venkovním bazénem. Rob totiž pracuje u námořnictva, a tak není divu, že bydlí pouze pár minut od známé vyhlídky v Kirribilli.

17. patro = parádní vyhlídka
Rob nás hned po zabydlení vytáhl ven na typické Fish&Chips,  a tak jsme piknikovali v Kirribilli s výhledem na Sydney Opera House aj. A ukázalo se, že to je nejkrásnější vyhlídka v celém Sydney. V této části města bydlí mj. Prime Minister nebo General Governor. 

Kirribilli House - zde bydlí Prime Minister
Park pod Harbour Bridge








Vyhlídka v Kiribilli
Harbour Bridge byl otevřen v roce 1932 v nejužším místě přístavu a nevětším zážitkem měla být procházka po mostě, popř. možnost vylézt až na kostrukci nahoru za 318$/os. (více než 6000Kč). My zvolili raději tu procházku zadarmo, ale na mostě dost fouká… v kombinaci s ostrým sluncem to není nic příjemného. 

Harbour Bridge ve dne
Na Harbour Bridge opravdu dost foukalo
Most na druhé straně končí v části Sydney zvané Rocks& Circular Quay, které bylo Evropany osídleno jako první v celém dnešním přístavu.  Dnes Rocks připomíná původní život přístavu - ulice jsou plné obchůdků a především venkovních hospod a barů, zatímco Circular Quay slouží jako přístav pro trajekty, vodní taxi i zámořské lodě. Sydney Opera House je dominantou celé této oblasti. Design byl navržen dánským architektem Jornem Utzonem  a se svými pěti různými scénami představuje jednu z nejznámějších budov na celém světě.




Show domorodců


...a mají i specializovaný obchod opodál
















V uličkách
Australian Hotel
Sydney Hotel


Ano, auta opravdu přijíždějí zprava





























Royal Botanical Gardens, neboli Královské botanické zahrady, byly založeny již v roce 1816 a najdete je hned vedle Sydney Opera House. Jsou ideálním místem pro procházky, pikniky i jogging. 

Botanická zahrada

Menší odpočinek

...strom...

Government House - luxusní místo



Druhý den zrána jsme si dali ranní rozplavbu v bazénu u Roba v domě a poté se vydali vlakem na Bondi beach.  Ta je společně s pláží v Manly nejoblíbenější pláži v Sydney a zároveň je také nejblíže z centra města. Nedaleko pláže je i několik přírodních bazénů, které byly vytvořeny v útesech a jsou plněny mořskou vodou (za poplatek). Obloha byla azurová jako z obrázku, a tak jsme na pláži zůstali celý den.

ráno v 7:30 v bazéně

I s vyhlídkou na Harbour Bridge

pláž v Bondi

Bondi


Ještě jsme zvládli několik nočních fotografií v Kirribilli, i když nám únavou už padaly oči. Cestou zpět domů se nám povedlo zabloudit v zázemí zavřeného lunaparku - bylo na čase jít rychle do postele!

Opera House v noci

Harbour Bridge v noci

Kolo v lunaparku
A pózujeme...




























Třetí den už bylo v Sydney zataženo, takže jsme zamířili opět do ulic. Vlakem z North Sydney jsme dojeli až na St. James, což je nejstarší chrám v Austrálii s varhany dochovanými z roku 1827. Kostel je vlastně napodobeninou londýnského originálu. Další katedrála v centru města je zasvěcená sv. Marii - St. Mary Church a byla postavena v neogotickém stylu.

Interiér kostela St. James


St Mary´s Church

Poblíž těchto dvou církevních památek se nachází Hyde Barracks Museum. Komplex původně sloužil jako vězení a soudní dvůr.



Hyde Park je dalším zeleným místem v centru města vhodným k odpočinku. Má krásnou fontánu  - Archibald Memorial Fountain - a také Anzac Memorial připomínající australské a novozélandské vojáky, kteří bojovali ve světových válkách.


Kousek od Hyde Park se nachází Chinatown. Cítili jsme se zase skoro jako v našem taiwanském domově díky  vůni typické pro asijskou kuchyni a ruchu v ulicích a tržištích. My dali na radu našeho původce Lonely Planet a vyzkoušeli malajskou kuchyni v restauraci Mamak.


Nakonec nás naše kroky v nedělní odpoledne dovedly až do Darling Harbour, kde to opravdu žilo! Mimo jiné jsme narazili i na svatební veletrh. Na závěr našeho putování jsme využili i trajekt na druhou stranu přístavu: do Milsons Point (North Sydney).





V neděli o šesté jsme se konečně dočkali našich přátel - Andrewa a Odettky. Vyrazili jsme společně do ruchu večerního velkoměsta - na drink do restaurace na proslulé Military Road (na radu Roba) a poté i do New Sydney na večeři. Byl to první úžasný večer s našimi Australánky a není tedy divu, že jsme dorazili zpět zvesela až po půlnoci.


Posledním místem, které jsme v Sydney navštívili, byla pláž v Manly. Dva kilometry dlouhá pláž byla v pondělí ráno skoro pustá a my jsme si mohli užívat blbnutí ve vlnách Pacifiku skoro sami.



Žádné komentáře:

Okomentovat